Uzaya 51 Starlink uydusu daha gönderildi

Geçtiğimiz hafta SpaceX2’in 43 Starlink uydusu fırlatmasının akabinde şirket bu hafta 51 uyduyu muvaffakiyetle alçak Dünya yörüngesine fırlattı.

SpaceX’in Falcon 9 roketi, bugün 51 Starlink uydusuyla Florida’nın doğu kıyısındaki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatıldı.

Ayrıca Starlink uydularının yanında Seattle merkezli Spaceflight şirketi tarafından geliştirilen bir uzay römorkörü olan Sherpa-LTC2 de yer alıyordu. Uzay römorkörü, Boeing’in 147 sabit olmayan geniş bant uydu takımyıldızı için V-bant irtibatını test edecek. SpaceX daha evvel uzay römorkörünü Ocak 2022’de fırlatmak istemiş lakin itici meydana gelen sızıntı nedeniyle misyonu iptal etmişti.

Kalkıştan yaklaşık 8,5 dakika sonra, iki aşamalı Falcon 9’un ilk kademesi, Atlantik Okyanusu’nda konuşlanmış insansız gemiye iniş yaptı. 

Sherpa-LTC2, Falcon 9’un üst evresiyle kalkıştan yaklaşık 49 dakika sonra yörüngeye muvaffakiyetle konuşlandırıldı. Starlink uyduları ise fırlatmadan 23 dakika alçak Dünya yörüngesine yerleştirildi.

SpaceX bu son başarılı fırlatmasıyla bu yıl toplamda 40’ınce defa Starlink uydusunu Falcon 9 roketiyle fırlattı.

SpaceX, dünyanın dört bir yanındaki müşterilere geniş bant internet hizmeti sunan dev bir takımyıldızı olan Starlink için şimdiden 3 bin 150’den fazla uydu fırlattı.

SpaceX, toplamda 12 bin Starlink uydusu fırlatma müsaadesine sahip. Şirket uzun bir müddettir müsaade verilen uydusu sayısını 30 bine çıkartan müracaatın onaylanmasını bekliyor.

Starlink’in 2023 yılında Türkiye’de de hizmete açılması planlanıyor. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*