Uzaylılara konut sahipliği yapabilecek gezegen keşfedildi

Bulunan iki gezegen, LP 890-9 isimli küçük, soğuk bir yıldızın yörüngesinde. Bu, misal halde ilgi cazibeli TRAPPIST-1’den sonra gezegenlere konut sahipliği yapan en soğuk ikinci yıldız. 

Independent Türkçe’deki habere nazaran sistemdeki gezegenlerden biri LP 890-9b olarak biliniyor ve Dünya’dan yalnızca yüzde 30 daha büyük. Gezegen o soğuk yıldıza o kadar yakın ki bir yıl yalnızca 2,7 gün sürüyor. Sistemin LP 890-9c diye isimlendirilen, büsbütün bilinmeyen öbür bir gezegeni daha var. Gezegen, birincisine benzeri büyüklükte (Dünya’dan yüzde 40 daha büyük) lakin bir yıl daha uzun sürüyor. Yıldızın etrafında dönüşünü 8,5 günde tamamlıyor.

Yeni araştırma, Speculoos (Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars, Ultra Soğuk Yıldızların Yörüngesinde olan Yaşanabilir Gezegenler Arayışı) isimli, yeryüzündeki teleskopları kullanılarak gerçekleştirildi. LP 890-9b üzere çok soğuk yıldızlar bu tıp takip müşahedelerine muhtaçlık duyar zira uzay teleskopları onları tespit etmekte zorlanabilir.

Bilim insanları, yeni müşahedelerine birinci kere NASA’nın güneş sistemimizin dışındaki gezegenleri arayan Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu tarafından beklenen bir dünya olarak tespit edilen birinci gezegenin varlığını teyit etme umuduyla başlamıştı. Lakin müşahedeler sırasında ikinci gezegen de bulundu.

İkinci gezegen, yıldızın uzaylı hayatı için ne çok sıcak ne de soğuk olan “yaşanabilir bölgesi”nde.

Birmingham Üniversitesi’nde Ötegezegen Bilimi profesörü ve ikinci gezegenin keşfiyle sonuçlanan müşahedeleri planlayan Speculoos çalışma kümesinin başkanı Amaury Triaud, “Yaşanabilir bölge, Dünya’yla benzeri jeolojik ve atmosferik şartlara sahip bir gezegenin, suyun milyarlarca yıl boyunca sıvı kalmasını sağlayan bir yüzey sıcaklığına sahip olacağı kavramdır” dedi.

Bu bize daha fazla müşahede yapma, gezegenin bir atmosfere sahip olup olmadığını öğrenme ve şayet öyleyse içeriğini inceleme ve yaşanabilirliğini kıymetlendirme imkanı veriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*