Yüksek fiyatlara karşın arabalara talep fazla

2022’nin birinci yarısında araba satışları geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 10 düştü. Sektördeki şimdiki gelişmeler ışığında pazarı değerlendiren ODD İdare Şurası Lideri Ali Haydar Bozkurt, talebin hala fazla olduğunu söyledi.

“Yüksek fiyata karşın talep fazla”

Kurların yanı sıra vergi kaynaklı çarpan tesiriyle fiyat istikrarındaki meşakkatlerin sürdüğünü belirten Bozkurt, “Birkaç yıl öncesine nazaran araba fiyatları şaşırtan boyuta gelmesine karşın markadan markaya değişiklik olsa da yüksek taleple birlikte araba alımlarında bekleme müddetleriyle karşı karşıyayız.

“Sıkıntılar devam edecek”

Bu da bize arabanın, yani taşınabilir olmanın nitekim bir gereksinim olduğunu gösteriyor. Birtakım markaların birtakım modellerinde aydan aya rahatlamalar olsa da bölüm genelinde sorunlar devam edecek üzere görünüyor, zira herkesin taşınabilir olma muhtaçlığı var.” sözlerini kullandı.

ÖTV sistemindeki değişikliğin değerine de işaret eden Bozkurt, “ÖTV olmasa bugün Türkiye’de pazar 2 milyon adedi geçerdi, ama ÖTV’den gelecek gelire de muhtaçlık var, yetkililer bu dengeyi muhafazaya çalışıyor.

Bütün çevreci atılımları destekleyecek düzenlemeleri biz de destekliyoruz. Elektrikli araç ÖTV düzenlemesine bu bakış açışıyla yaklaşıyoruz.

Fakat, mevcut ÖTV sistemi bugünü yansıtmıyor. Artık motor hacmi diye bir kavram konuşulmaz hale geldi, kullanıcının maliyeti yüksek elektrikli araç teknolojilerine erişmesini sağlayacak düzenlemeler gerekli.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*