Adıyaman’da depremde kaybettiği babasının gazetesine sahip çıktı

AA

Haftalık olarak basılan “Halkın Sesi” gazetesinin imtiyaz sahibi Zübeyir Pektaş, 6 Şubat depremlerinde evinin çökmesi sonucu enkaz altında yaşamını yitirdi.

Babasının tutkuyla bağlı olduğu ve hayalini kurduğu mesleği yaşatma kararı alan Nazire Fırat, gazetenin liderliğini devraldı.

Evli ve bir çocuk annesi olan Nazire Fırat, öncesinde ailesiyle birlikte olduğunu belirterek, yıkılan apartmanın enkazından ailesinin cenazelerinin depremin 6. gününde çıkarıldığını anlattı.

Babasının mesleğini yaşatıyor

Babasının, hayatta olsaydı depremde halkının yardımına koşacağını dile getiren Fırat, şöyle konuştu:

Benim için çok acı ve kötü bir gündü. 2015’te babam haftalık gazete çıkarmaya başladı. Deprem günü 208’inci sayısı çıkacaktı. Babam o gün basımını yaptı, maalesef depremler oldu ve dağıtılamadı. Ben o gün bir söz verdim, babamın adını yaşatacağım diye. Gazeteyi tek başıma kendi imkanlarımla çıkarmaya çalışıyorum. Şu anda babama verdiğim sözü tutmak için çabalıyorum. 209. sayıdan sonra gazeteyi başlattım. Kendi çabalarımla ilk çıkardığım sayı babamın anısına oldu. Çevresinden çok yakın arkadaşlarından ailemizden yazılar aldım. Babam için babamın özgeçmişi ve bugüne kadar yapmış olduğu haberleri derleyip böyle bir sayı çıkardım.

Çıkardığı gazeteyi babasının mezarına götürdü

Daha önce basın tecrübesinin olmadığını sadece babasıyla bazı in derlemesine yardımcı olduğunu aktaran Fırat,

Babamın hayali olduğu için benim de hayalime dönüştü. İlk çıkardığım gazeteyi ilk babama götürdüm mezara bıraktım. Ondan sonra daha da bir azimle bu işe tutulmaya çalıştım.

diye konuştu.

“10 Ocak artık bana acı veriyor”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün artık kendisine acı verdiğini ifade eden Fırat, şunları söyledi:

Bugün her sene benim için güzel bir şekilde geçerdi. Daha geçen seneye kadar babamla hediyelerle, güzel şiirlerle, paylaşımlarla geçireceğim bir gündü. Fakat hani bugüne dönersek, babamı acı bir şekilde anacağım bir gün olacak. Babamın emanetleri olsun, babamın yazdığı her cümle olsun; bunları hatırlayacağım. Emanetini taşıyorum. Var olduğum sürece gazetenin ismini sildirmemek için elimden geleni yapacağım.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx