Diyarbakır kayyımı Milli Emlak’tan ücretsiz alınan arsayı sattı

Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesinden geçen Dicle Nehri’ne hakim tepede bulunan ve türkülere konu olan Kırklar Dağı mevkisindeki 8 bloklu yapılar 2017 yılında imar ruhsatının iptalinin ardından 1 Şubat 2018 tarihinde yıktırıldı. Bunun üzerine söz konusu konutlardan ev satın alan 300’ü aşkın kişi, mağdur edildikleri gerekçesiyle dava açtı. Yargılama sonunda Bakanlık ve belediyeler kusurlu bulundu. Zararın, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yüzde 20, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yüzde 30 ve Sur Belediye Başkanlığı’ndan ise yüzde 50 olarak tazmin edilmesini kararlaştırıldı.

BEDELSİZ DEVREDİLDİ

Amida Haber’in aktardığına göre, dönemin Valisi Münir Karaloğlu’nun girişimleriyle Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Murat Kurum’un onayı ile Kayapınar ilçesi Talaytepe Mahallesi’ndeki 100 dönümlük alanın bakanlıkça Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bedelsiz devredilmesi ve bu alanda konut üretilerek hak sahiplerine verilmesi uygun bulundu.

MAĞDURLAR KONUT TALEP EDİYOR

Ancak, Milli Emlak Müdürlüğü’nden ücretsiz alınan 100 dönümlük arsanın satıldığı ortaya çıktı. Hak sahipleri, kendileri için ayrılan 100 dönümün satıldığını belirterek, “300 mağdura yasal faizle 220 bin lira ödenmesi öngörülüyor. Bu miktar parayla ev almak mümkün değil. Diyarbakır’da ev fiyatı 3 milyon lirayı aşmış durumda. Konut verilmesini talep ediyoruz. Mağduriyetimiz ancak bu şekilde giderilebilir” dedi.

BÜYÜKŞEHİR: BAŞVURANLARIN PARASI ÖDENİYOR

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, “Mağdurların çoğu konut yerine parasını istedi. Belediye de mağdurların parasını ödeyebilmek için söz konusu arsayı sattı. Mahkeme kararı çerçevesinde kim başvuruyorsa belediye parasını veriyor. Bazı mağdurlar parayı düşük bulup ödemeyi kabul etmiyor. Bu konuda mahkemenin verdiği karar dışına çıkamayız. Başvuran olursa ödemesi yapılır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx