Ekrem İmamoğlu’ndan Kritik Açıklama: CHP ve İYİ Parti İttifakı Geri mi Dönüyor?

Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimler öncesinde CHP ile İYİ Parti arasından ittifak olmayacağı açıklanmıştı. Ancak CHP’de genel başkanın değişmesi sonrasında ittifak planı yeniden gündeme geldi. Özgür Özel’in en büyük destekçilerinden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘İttifakın her zaman mümkün olduğu” düşüncesindeyim dedi.

Cumhur İttifakı, genel seçimler sonrasında dağılmıştı. İYİ Parti, önümüzde yıl mart ayında düzenlenecek yere seçimlerde kendi adaylarını çıkaracağını duyurmuştu.

Ancak CHP’de yaşanan yönetim değişikliği, iki parti arasında yeniden ittifak olabileceği iddialarını da beraberinde getirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İttifak olacak mı?” sorusuna; “Değişim olunca diye bir eşleştirme yapmadım ama ben her zaman ittifakın mümkün olacağını savundum. Siyasi paydaşları yok saymayarak bunu söyledim. Müzakerenin toplumsal bir edebimiz olduğunu biliyorum. Kazanan bir muhalefet olma adına buna her partinin ilgisinin olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel’in de aynı fikirde olduğunu sözlerine ekledi.

Özgür Özel, İsmail Saymaz’a verdiği röportajda İYİ Parti ile ilgili şu ifadeleri kullanmış;

Ben ittifak isterim. Meral Hanım da uygun görürse olabilir. Meral Hanımla geçmişten sıcak ilişkim var. Kendisine “Genel başkanım” dediğimde “Abla demen lazım” diyordu. Meral Hanımla görüş­me imkanını önemli buluyorum. Uygun görürse bir büyük ittifaktan ziyade yerel örgütlerimizin sesini dinleyeceğimiz, gerekli yerlerde ittifak olmasının hiçbir sakıncası yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx