Fişlemeden Sonra Sahte Rapor Skandalı

SEYHAN AVŞAR

İstanbul’un en sakin ilçelerinden biri olan Adalar 2019 yılında garip bir fişleme skandalıyla gündeme geldi. Adalar’da aile sağlığı merkezinde aile hekimi olarak görev yapan doktor Ayşegül Kırıkçı’nın yüzlerce hastanın kişisel verilerine, kullandığı ilaçlara ve hastalık bilgilerine ulaştığı, bu verileri yaydığı, kimi memurlar hakkında da “Şu ilacı kullanıyor. Bakanlığa söylesem görevden alınır” şeklinde beyanlarda bulduğu iddia edildi. Sağlık merkezindeki çalışanların şikayetleri üzerine hakkında önce soruşturma sonra dava açılan Kırıkçı hapis cezasına çarptırıldı.

‘Görevi Kötüye Kullandı İddiası’

Şimdi ise Adalar Büyükada Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan Kırıkçı’nın mesai arkadaşı doktor Ahmet T. iddiaların odağında. Adalar’da yaşayan H.Ö. isimli yurttaş doktor Ahmet T.’nin kardeşi N.Ö.’yü görmeden akli melekelerinin yerinde olduğuna dair rapor verdiğini iddia etti. H.Ö. doktor Ahmet T.’nin “Görevi kötüye kullandığını” öne sürerek Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kaymakamlık Soruşturma İzni Verdi

Savcılık doktor Ahmet T.’nin söz konusu raporu verirken doldurulması zorunlu hiçbir formu doldurmadığını tespit etti. Savcılık, N.Ö. hakkında verilen raporun usule uygun olup olmadığının tespiti için Ahmet T. hakkında soruşturma yürütmek için Adalar Kaymakamlığı’na yazı yazdı. Kaymakamlık ise Ahmet T. hakkında soruşturma izni verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx