Polisten eski cumhurbaşkanına: Koşularında siyaset yapma

Afrika ülkesi Zambiya’da polis, eski cumhurbaşkanı Edgar Lungu’nun koşularını ‘siyasi faaliyet’ olarak nitelendirerek uyarıda bulundu. Bir süredir cumartesi halk ve partisi Yurtsever Cephe’nin (PF) üyeleriyle birlikte sağlıklı yaşam koşusu yapan Lungu’ya ilişkin yazılı açıklama yapan polis, PF’nin ‘kamuya açık toplantı ve gösteri’ konusunda bilgi vermemesinin yasa ihlali olduğunu iddia ederek “Eski cumhurbaşkanları, korumalarıyla birlikte olmalı ve siyasi faaliyetlerden uzak kalmalı” dedi. Lungu’nun koşularına ilgi büyürken, Lungu’ya bu etkinlikte bulunmak için önce polisi haber etmesi söylendi.

AVUKATTAN AÇIKLAMA: LUNGU, ÇOK UZUN SÜREDİR KOŞUYOR

Lungu’nun 2026’daki başkanlık seçimlerinde aday olacağı yönünde spekülasyonlar var. Eski başkanın avukatı Makebu Zulu da BBC’ye yaptığı açıklamada müvekkilinin polise haber vermeden koşularına devam edeceğini söyledi. Zulu, 66 yaşındaki eski başkanın cumartesi günleri koşu yapması engellenirse, dava açacağını da söyledi. Avukat Zulu, “Lungu, çok uzun süredir koşuyor ve niyeti hiçbir zaman yasalara karşı gelmek olmadı” dedi.

2015-2021 döneminde cumhurbaşkanlığı yapan Lungu, daha önce de kısıtlamalara maruz kalmıştı. Bazı yorumcular, Cumhurbaşkanı Hakaninde Hichilema’nın uygulamalarının, muhalefette geçirdiği yılar boyunca çok eleştirdiği sertlikte olduğunu belirtiyor. Lungu daha önce de Güney Kore’deki bir konferansa gitmesinin engellenmesi nedeniyle dava açmış, daha sonra da şikayetini geri çekmişti. PF, eski başkanın kabineden izin istemesine karşın, tıbbi sorunları nedeniyle yapacağı seyahatin de engellendiğini söylüyor.

PF: TIBBİ SORUNLARI NEDENİYLE YAPACAĞI SEYAHAT DE ENGELLENDİ

2021 seçimlerini kaybettikten sonra siyaseti bırakacağını söyleyen Lungu, son aylarda kamuoyu önündeki profilini yükseltmeye çalışıyor. Lungu’nun artan yakıt ve gıda fiyatlarına büyüyen öfkeden çıkar sağlayıp, üç yıl sonraki seçimlere girmesi bekleniyor.

Hichilema 2021’de ülkenin ekonomik problemlerini çözme vaadiyle, büyük bir oy farkı atarak iktidara gelmişti. Hichilema daha önce girdiği beş seçimi de kaybetmişti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx