Sadece Türk futbolcular değil… ABD’li sporcular nasıl kandırıldı | Kim bu Nevin

Talha Özmen

Türkiye’nin konuştuğu dolandırıcılık olayının baş aktörü Seçil Erzan ülke gündeminde yer almaya devam ediyor.

Eski Denizbank Şube Müdürü Seçil Erzan’ın hayali fon yaratarak futbolcu ve iş insanlarını dolandırdığı davada, paranın genel olarak nakit teslim edildiği görülüyor. Erzan’a para kaptıranlar arasında eski futbolcular da bulunuyor.

Eski futbolcular Emre Belözoğlu, Arda Turan, Selçuk İnan ve Galatasaray’ın başarılı file bekçisi Fernando Muslera’nın da olduğu ünlü isimleri 1 milyar 260 bin lira dolandırmasıyla ilgili davanın bir benzerinin 2000’li yılların başında ABD Miami’de yapıldığı ortaya çıktı.

SEÇİL ERZAN’IN AKIL HOCASINI ODATV BULDU

Türkiye’nin şüphesiz en büyük dolandırıcılıklarından birisi olan DenizBank fon vurgunu, dünyadaki vurgunlar arasında da yer almaya aday.

Öte yandan Odatv dünyanın en büyük ponzi, diğer adıyla saadet zinciri vurgunları arasında Seçil Erzan’ın akıl hocasını buldu.

930 MİLYON DOLARLIK VURGUN

2000’li yılların başında ABD Florida’da saadet zinciri kurarak 930 milyon dolarlık vurgun yapan Nevın Karey Shapiro’nun Miami Üniversitesi Futbol Takımı ile yakın ilişkiler kurmuş olması dikkat çekti.

Oluşturduğu saadet zincirinde bakkaliye ve sağlık & güzellik ürünleri alıp daha yüksek fiyata marketlere satacağını söyleyen Shapiro, Capitol Yatırım Şirketi’ni kurdu.

Yüksek kazanç vadederek toplam 930 milyon toplayan Shapiro’nun ponzi sistemi açığa çıkınca hakkında açılan dava sonucu tutuklanarak 20 yıl hapis cezası aldı.

FUTBOLCULARLA YAKIN İLİŞKİLER

Shapiro, cezaevinde yaptığı açıklamalarda NCAA (Amerikan Kolej Sporları) kurallarını da birçok defa ihlal ettiğini açıkladı.

Miami Üniversitesi Futbol Kulübü ile yakın ilişkiler kuran Shapiro, takıma sponsorluk sağlıyordu.

Nevin Shapiro bunun ötesinde futbolcularla da yakın temastaydı ve yaptığı etkinliklerde genç sporcuların NCAA kurallarını çiğnemesine ön ayak oldu.

Shapiro futbolculara nakit para, mallar, hayat kadınları ve çeşitli hediyeler sağladığını belirtti.

YAHUDİ KÖKENLİ VURGUNCU

Shapiro 13 Nisan 1969’da Brooklyn’de Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Küçük yaşta ailesiyle birlikte Miami Beach, Florida’ya taşınan Nevın Shapiro, Miami Beach Senior Lisesi’nden 1986 yılında mezun oldu.

Yaşıtlarına göre atletik bir vücuda sahip olan ponzi vurguncusu liseden itibaren sporla içli dışlı oldu. Shapiro, okulun basketbol ve güreş takımlarının da üyesiydi.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx