Şişecam Soda Külünde Güçlü Büyüme Yolculuğunu Dünya Soda Külü Konferansı’nda Anlattı

Dünyanın en büyük iki soda külü üreticisinden biri olan Şişecam, ana sponsoru olduğu Dünya Soda Külü Konferansı’nda sektörün önemli oyuncularıyla bir araya geldi. 10-12 Ekim 2023 tarihleri arasında Atina’da gerçekleşen konferansta Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, Şişecam’ın soda külü alanındaki büyüme yolculuğunu katılımcılarla paylaştı.

 

Şişecam’ın soda külü alanındaki üretim yolculuğuna 1969 yılında Türkiye’de başladığını ifade eden Görkem Elverici, “1997 yılında Bulgaristan’da 2006 yılında ise Bosna-Hersek’teki yatırımlarımızla büyüttüğümüz soda külü alanındaki varlığımız, 2019’da gerçekleştirdiğimiz ve 2021’de genişlettiğimiz ABD yatırımlarımızla bambaşka bir boyuta ulaştı. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırımların sonucunda dünyanın en büyük iki soda üreticisinden biri konumuna geldik” dedi.

 

Şişecam’ın ABD’de gerçekleştirdiği soda külü yatırımlarının küresel olarak tüm soda külü pazarına hizmet etme vizyonunun en önemli adımı olduğunu belirten Elverici sözlerine şöyle devam etti: “Bu yatırım Şişecam’ın küresel pazardaki varlığını güçlendirirken esnekliğini de artırdı. 4 ülkede gerçekleştirdiğimiz üretimimiz sayesinde günümüz dünyasının en önemli problemlerinden olan coğrafi riskleri azaltmayı da başardık. Camın tüm temel alanlarında ve kimyasallarda faaliyet gösteren en büyük dikey entegre oyuncu olan Şişecam, pazarda hem üretici hem de müşteri kimliğiyle yer alıyor. Bu Şişecam’a pazardaki dalgalanmaları önceden tahmin etme yeteneği ve arz-talep yönetimi üzerinde üstün kontrol gücü kazandırıyor. Günümüzde 5 milyon ton üretimiyle dünyanın en büyük iki soda üreticisinden biri olan Şişecam, 2028 yılına kadar kademeli olarak devreye alınması planlanan ABD doğal soda yatırımı sonucunda, yönetimindeki 10 milyon tonu aşan global soda külü üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük soda külü üreticisi haline gelecek.”

 

Şişecam’ın bu yıl ABD’de doğal soda külü ihracatı hedeflerine ulaşmasını sağlayacak ve lojistik altyapısını oluşturacak önemli bir yatırıma daha imza attığını dile getiren Görkem Elverici şöyle devam etti: “ABD’de doğal soda külü yatırımımızın potansiyel lojistik ihtiyaçları için Ciner Grubu ile Şişecam’ın yüzde 100 sahipliğindeki bağlı ortaklığı Şişecam Chemicals USA, Stockton Liman İşletmesi Projesi’ni yürütecek olan Denmar US LLC’ye ortak oldu. Yıllık 5 Milyon ton kapasiteli Stockton Liman İşletmesi yatırımımızın 2028 yılına kadar kademeli olarak devreye almayı planladığımız ABD’deki doğal soda külü yatırımımızla uyumlu olarak, 2027 yılında faaliyete başlamasını hedefliyoruz. Sürdürülebilir büyüme yolculuğumuzu garanti altına almak üzere yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

Şişecam Hakkında

1935 yılında tüm dünyanın saygı duyduğu global lider Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu doğrultusunda Türk cam sektörünü kurmak amacıyla temelleri atılan Şişecam, cam ve kimyasallar alanında güçlü bir küresel oyuncudur. Düz cam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek küresel şirket olan Şişecam, cam ev eşyası alanında en büyük iki, cam ambalaj ve düz cam alanlarında ise en büyük beş global üretici arasında yer almaktadır. Şişecam, dünyanın en büyük üç soda üreticisi arasında olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.

Düz camcam ev eşyasıcam ambalajkimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, üretim faaliyetlerini Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de yürütmektedir.

Yetkin insan kaynağı ve akıllı teknolojilerle ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük 3 üreticisinden biri olma hedefine güçlü adımlarla ilerleyen Şişecam, yarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak dijital altyapısını ve kültürünü dönüştürmeye kesintisiz devam etmektedir. 88 yıllık deneyim, 24 Bini aşkın çalışan, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satış ağına sahip Şişecam, tüm ekosisteminin gelişimini destekleyen kapsayıcı bir yaklaşım ile büyüme yolculuğunu sürdürmektedir. Şişecam, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu ve entegre olarak hayata geçirdiği CareForNext stratejisi ile gezegeni korumak, toplumu güçlendirmek ve yaşamı dönüştürmek için sorumluluk almakta, tüm deneyim ve yetkinliklerini her alanda sürdürülebilir gelişim için kullanmaktadır. sisecam.com.tr

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx