X (Twitter) İsrail – Hamas savaşı için gece gündüz çalışıyormuş

Yaccarino, AB yetkililerine verdiği yanıtta, sitenin şu ana kadar Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarına ilişkin yalan haberlerin yanı sıra terör ve şiddeti destekleyen nefret içerikli paylaşımlara yer vermek için aldığı önlemlerden bahsetti.

10 Ekim’de AB Komiseri Thierry Breton, Elon Musk’a “acil bir mektup” göndererek ona X’in bölgenin Dijital Hizmetler Yasası kapsamındaki içerik denetleme yükümlülüklerini hatırlatmış, AB’nin, eskiden Twitter olarak bilinen platformun yasa dışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair işaretler aldığını söylemişti. Breton, web sitesinde dolaşan bazı görsellerin ilgisiz silahlı çatışmalara ait manipüle edilmiş görseller olduğunu söylemişti.

X (Twitter) İsrail – Hamas savaşı için gece gündüz çalışıyormuş

Yaccarino yanıtında, X’in İsrail’e yönelik saldırının başlamasından bu yana “onbinlerce içeriği” kaldırdığını veya etiketlediğini iddia etti. Ayrıca X’in şu ana kadar Hamas’a bağlı yüzlerce hesabı platformdan sildiğini ve web sitesinde terörist içeriğin daha fazla yayılmasını önlemek için terörle mücadele örgütleriyle çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Yaccarino’ya göre platformda artık saldırıyla ilgili, web sitesinin kitle kaynaklı bilgi doğrulama aracı olan 700’den fazla Topluluk Notu bulunuyor. Artık medya gönderileri bile not alabildiğinden, resim ve video içeren yaklaşık 5.000 gönderi kitle kaynaklı mesajlarla işaretlendi. CEO, notların medya ve resim gönderileri için oluşturulduktan birkaç dakika sonra, metin gönderileri içinse ortalama beş saat içinde göründüğünü, ancak X’in bunların gönderilerde daha hızlı görünmesini sağlamak için çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx