“Çin’in Disney’si” Olmayı Hayal Eden Wang Jianlin Borç Batağında! 40 Milyar Dolarlık Servet Elden Gidiyor

Bir zamanlar sadece Çin’in değil Asya’nın en zengin insanı olan Wang Jianlin iflasın eşiğinde! Geçen senelerdeki sıkıntılı günleri atlatmayı başararak umutlanan zengin iş adamı, şu an ödeyemediği borçlarla boğuşuyor. 40 milyar dolarlık servetinden geriye azıcık bir şey kalan Wang bunu kurtarmak için mücadele ediyor. Detaylar için buyurun… ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Yıllar süren pandemi kısıtlamaları ve Çin Başbakanı Xi Jinping’in baskıları sonucunda zaten gücünü yitirmiş olan iş insanları arasında Wang gibi iddialı isimler de payını aldı.

Alışverişten eğlence sektörüne birçok alanda çalışan The Dalian Wanda Group, ‘Çin’in Walt Disney’si’ olmayı hedeflemişti fakat gelinen noktada bu hayaller suya düşmüş olabilir.

Çinli zengin iş insanlarını geçen yıl vuran borç krizinden sonra ayakta kalmayı başarmış olan Wang Jianlin, son aylarda dibi görmüş durumda.

Hatta kendisine çok güvenen Wang o dönemlerde diğer bir iş insanına yardım etmek amacıyla 700 milyon yuan değerindeki alışveriş merkezi zincirini satın almıştı. Bu girişimi de halka açılma adımlarına bir hazırlık olarak görmüştü.

Şu an ise Wang, şirketinden ve servetinden geri kalanları kurtarmaya çalıştığı bir sürece girdi. Bu da halka arz hisselerine karşı ciddi bir şüphe yaratıyor.

Wang, holdinge yardım bulma umuduyla yetkililer ve yatırımcılarla sürekli görüşmeler yaparken yardımcıları da milyarlarca dolar değerindeki borçların son ödeme tarihlerini uzatmak adına bankaların peşinde koşuyor.

Bu noktada Wang Jianlin 40 milyar dolarlık servetiyle zirveye ulaşmışken bu zenginlikten geriye sadece 6.6 milyar dolar kalmış durumda!

Söylenenlere göre kısa vadeli borçları ödemek için yeterince nakdi bulunan şirket, ilerleyen dönemde yatırımcılara ödeme yapmakta zorlanacak gibi görünüyor.

Bir zamanlar Asya’nın en zengin insanı unvanını kazanmış olan Wang Jianlin’in şirketi Wanda, geciken hisse satışları yüzünden yatırımcıları endişelendirmişti.

Ayrıca halka açılma öncesinde yeniden satın alma konusunda yatırımcılara 30 milyar dolar ödeme zorunluluğu bulunan şirket, bunu da yıl sonuna kadar başarmak zorunda. Dolayısıyla şirketin ekonomik durumu konusunda uzmanlar oldukça kötümser.

“Wanda’nın halka arz onayını ne zaman alacağı, hatta bunu elde edip edemeyeceği bile belirsiz.”

Bu belirsizlik de yatırımcıları korkutmaya devam ediyor. Wang Jianlin ve şirketi Wanda için zaman daralırken uzmanlar şirketin kayda değer değişiklikler yapmazsa batışa doğru sürükleneceğinin altını çiziyor.

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir