Tavukta zam kapıda! Üretimde sert düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılı Nisan ayı Kümes Hayvancılığı Üretimi verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre; Nisan ayında bir önceki yıla göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 3,6 ve hindi eti üretimi yüzde 0,3 artarken; tavuk eti üretimi yüzde 9,4 ve kesilen tavuk sayısı yüzde 12,7 azaldı. Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 3,8 artarken; tavuk eti üretimi yüzde 4,2, hindi eti üretimi yüzde 7,1 ve kesilen tavuk sayısı yüzde 7,8 azaldı.

Bir önceki ay 1 milyar 726 milyon 837 bin adet olan tavuk yumurtası üretimi Nisan ayında yüzde 4,7 azalarak 1 milyar 645 milyon 561 bin adet oldu.

Diğer yandan TÜİK verilerine göre; Nisan’da fiyatı en çok artış gösteren ürünlerden biri yüzde 9,97 ile kümes hayvanları eti oldu.

“ZAMLAR KAÇINILMAZ”

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği (TÜKEBİR) Başkanı Abdullah Koç, konuyla ilgili Patronlar Dünyasına yaptığı değerlendirmede üretimdeki düşüşün daha da devam edeceğini söylemişti. Abdullah Koç, “Türkiye’de üretim yapan 18 entegre tesis kendi içinde fiyatların düzelmesi için karar aldı. Entegre tesislerin çoğunda yüzde 25-30 oranında kapasite düşürüldü. Gördüğümüz daha ilk yansımaları. Düşüş oranı Türkiye genelinde yüzde 20’lere kadar çıkabilir” ifadelerini kullanmıştı.

TÜKEBİR Başkanı Koç, üretimin azalmasıyla fiyatların yükselmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir